Dioklecijan Hotel & Residence

****
Ulica Silvija Strahimira Kranjevia, Split, Croatia, 21000
Online rezervace. Ceny od HRK507.
Zobrazit všechny fotografie v galerii

Online rezervace
Ceny od HRK507

Rezervovat nyní
nebo volejte 888-205-7322
nocí
1 Pokoj pro 2 Dospělí Změnit vyhledávání
Zkontrolovat ceny
Pokoj
Pokoj
Situated at the heart of Split, Dioklecijan Hotel & Residence provides a delightful and luxurious stay at this 4-star hotel. A convenient location allows for easy access to various local attractions. All between 0.8 km (0.5 mi) and 1.9 km (1.2 mi) from the hotel are museums such as the Croatian Maritime Museum, Split City Museum, Ethnographic Museum, and Split Archaeological Museum. Other nearby attractions include Gregory of Nin Statue, Papalic Palace, Split Cathedral, Peristil Square, Bacvice Beach, and Diocletian’s Palace. Guests can also easily make a trip to the beach for a refreshing swim in the bright blue waters that surround Split.

44 guestrooms offer a variety of room styles to fit the desires of any guest. All rooms are newly redesigned and comfortably functional. Room amenities include Wi-Fi, internet access, a smart TV, telephone, safe, mini bar, and coffee/tea maker along with a large connected private bathroom. Views range from a mountain view to city view to ocean view for guests’ preference. A hotel restaurant at Dioklecijan Hotel & Residence offers dining options, while room service is also available for those preferring to stay in the comfort of their room. A coffee shop/cafe is also present onsite. Guests can relax on the rooftop bar with a refreshing drink while taking in the magnificent views. Amenities at this hotel include a fitness center, library, sauna, spa tub, wellness center, and rooftop pool and jacuzzi. For guest convenience a variety of services are provided, including a 24-hour front desk, concierge, dry cleaning/laundry, currency exchange, and ATM machine. The hotel lobby is equipped with a television and an elevator/lift is provided for easy transport between the hotel. A conference room is available for business guests.

The closest airport to Dioklecijan Hotel & Residence is SPU-Split airport, located 13.15 km (8.17 mi) from the hotel. A bit further away but still accessible is BWK-Brac Island airport, which is just 30.32 km (18.84 mi) away. Airport transportation along with a parking garage are available. An electric car charging station is present.

Jak udělat rezervaci Dioklecijan Hotel & Residence

Vytvoření rezervace v Dioklecijan Hotel & Residence je snadné a bezpečné. Stačí si jen zvolit termín Vašeho pobytu a kliknutím na tlačítko "Zkontrolovat ceny" odeslat formulář. Po zobrazení cen a typu jednotlivých pokojů, budete moci zvolit sazbu dle vašeho přání tím, že si ve středu obrazovky přečtete informaci o pokojích a následným kliknutím na tlačítko "Rezervovat nyní", které se nachází na pravé straně obrazovky. Poté, co jste vybrali požadovaný typ pokoje, budete přesměrováni na formulář "Dokončit rezervaci". Zde, prosím, zkontrolujte "Detaily Vašeho pobytu" a vyplňte prázdná místa v sekci "Kontaktní údaje hosta.". Ujistěte se, že vaše jméno a e-mailová adresa jsou napsány správně. Poté, co vyplníte všechny potřebné informace, stiskněte tlačítko "Dokončit rezervaci". Pro zajištění vaší bezpečnosti, používáme bezpečný commerce server, který šifrováním dat znepřístupňuje čísla karet tak, že je zakóduje do zpětně dekódovatelného formátu
Zobrazit všechny fotografie v galerii
Hodnocení hostů
Buďte první, kdo se podělí o svůj názor

Informace o oblasti

  Letiště poblíž Dioklecijan Hotel & Residence

  • Split, Croatia (SPU) - 8.17 mi
  • Brac Island, Croatia (BWK) - 18.84 mi

  Muzea

  • Croatian Maritime Museum - 0.52 mi
  • Split City Museum - 0.85 mi
  • Ethnographic Museum Split - 0.89 mi
  • Split Archaeological Museum - 1.20 mi

Hotele w pobliżu Dioklecijan Hotel & Residence